Ile będą zarabiać europarlamentarzyści?
Parlament Europejski to głos ludów Europy. Ile będą zarabiać nasi przedstawiciele w europarlamencie?
Wszyscy posłowie do PE otrzymują takie samo wynagrodzenie, które wynosi 8 757,70 euro miesięcznie. Po potrąceniu podatku unijnego i składki ubezpieczeniowej posłom zostaje 6 824,85 euro. Ponadto państwa członkowskie mogą same obłożyć to wynagrodzenie podatkami.
Do wynagrodzenia posłowie mogą doliczyć zwroty kosztów związane z wykonywaniem swoich obowiązków podczas trwania kadencji. Zwrot kosztów ogólnych pokrywa koszty poniesione w państwie, z którego został wybrany poseł, zalicza się do nich np. koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunki telefoniczne czy zakup sprzętu komputerowego. W 2019 roku zwrot ten wynosi 4 513 euro.
Oprócz tego posłowie mogą liczyć na zwroty kosztów podróży do miejsc, w których odbywają się posiedzenia PE. Wyrównanie obowiązuje maksymalnie do wysokości ceny biletu lotniczego klasy biznes lub ceny biletu kolejowego pierwszej klasy. W przypadku podróży samochodem ustalona jest stała ryczałtowa kwota 0,53 euro za 1 km (do najwyżej 1000 km). Zwroty dotyczą też np. opłat na autostradach. Zwracane są też inne koszty podróży, takie jak zakwaterowanie. Mogą one wynieść maksymalnie 4 454 euro miesięcznie.
Do wynagrodzenia należy doliczyć dietę – PE wypłaca 320 euro diety zryczałtowanej w celu pokrycia ogółu pozostałych kosztów ponoszonych przez posłów w okresach działalności parlamentarnej, jednak by ją otrzymać, muszą podpisać oficjalną listę obecności. Jeśli poseł nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych, nawet jeśli jest obecny – dieta zmniejszana jest o połowę.
Przejście na emeryturę w przypadku europosłów jest możliwe po ukończeniu 63. roku życia. Świadczenie wynosi 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, jednak nie może wynosić więcej niż 70 proc. uposażenia.