Niepłacenie abonamentu RTV może mieć poważne skutki
Wezwania do zapłaty abonamentu RTV należy traktować jak najbardziej poważnie. Uważaj – za niezapłacenie raty urzędnicy mogą zająć Twoje wynagrodzenie.
Ten obowiązek dotyczy wnoszenia opłat za korzystanie z radia i telewizora. Poczta Polska prowadzi proces windykacji i wysyła liczne wezwania do zapłaty, w przypadku ich ignorowania, kwota może po jakimś czasie zostać wyegzekwowana w inny sposób.
Naczelnik Urzędu Skarbowego może pobrać opłatę abonamentową bezpośrednio z naszego wynagrodzenia w wyniku postępowania egzekucyjnego, zupełnie jak w przypadku sądowych nakazów zapłaty. W przypadku gdy urząd zajmie część wynagrodzenia dłużnika, musi o tym poinformować pracodawcę i to właśnie pracodawca musi przekazać kwotę odpowiedniemu organowi.
Abonamentu nie muszą płacić osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, osoby niewidome i niesłyszące a także osoby, które mają stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy.
Należność można rozłożyć na raty lub też przedłużyć termin płatności. Oprócz tego istnieje możliwość umorzenia należności, ale wyłącznie w przypadku szczególnych względów społecznych lub przypadków losowych. Taki wniosek można złożyć mailowo lub drogą pocztową.
Abonament można zapłacić we wszystkich placówkach Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej.