Co oznacza wyrok TSUE ws. franka?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny dla frankowiczów wyrok w sprawie kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, co jednak nie oznacza automatycznego przewalutowania ani unieważnienia wszystkich „frankowych” umów kredytowych.
Orzeczenie mówi, że z umów kredytowych należy usunąć wszystkie niedozwolone zapisy (klauzule abuzywne dotyczące przeliczania walut) i nie można ich zastępować żadnymi innymi. Reszta umowy ma pozostać bez zmian. W efekcie, takie kredyty stałyby się złotowe, ale z bardzo niskim oprocentowaniem (LIBOR). Wobec tego, można wysunąć wniosek, że głównym rozwiązaniem spraw frankowiczów powinno być unieważnienie umowy. TSUE daje jednak kredytobiorcom prawo do utrzymania umowy bez klauzul niedozwolonych.
Jeśli dojdzie do unieważnienia umowy, klient będzie zobowiązany do zwrotu bankowi dokładnie takiej kwoty, jaką od niego pożyczył, uwzględniając wszystkie spłacone do tej pory raty. Ale wyrok nie oznacza, że wszystkie frankowe kredyty zostaną automatycznie przewalutowane, czy też unieważnione. Trzeba w tym celu udać się do sądu i wykazać, że umowa kredytowa zawiera niedozwolone klauzule. Taki proces może trwać latami.