Protokół zdawczo-odbiorczy – czym jest i dlaczego jest tak ważny?
Protokół zdawczo-odbiorczy to kluczowy dokument w momencie przekazania lokalu. Jest sporządzany zarówno podczas sprzedaży nieruchomości, jak i jej wynajmie. Jakie informacje powinny się w nim znaleźć?
Co to jest protokół zdawczo-odbiorczy lokalu?
Proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości zawsze kończy się wtedy, gdy zostaje ona formalnie przekazana nowemu właścicielowi. Ten etap wymaga sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, który pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Dobrze stworzony protokół jest zabezpieczeniem dla obu stron umowy na wypadek sporu. Zawiera podstawowe i zarazem najważniejsze informacje nt. nieruchomości, np. stan liczników czy wyposażenie mieszkania. Prawidłowo spisany dokument musi zawierać jak najwięcej szczegółów nt. stanu nieruchomości.
Do czego potrzebny jest protokół zdawczo-odbiorczy?
Kwestią, która koniecznie musi znaleźć się w protokole zdawczo-odbiorczym, jest potwierdzenie przekazania lokalu i kluczy. Ponadto bardzo ważne jest spisanie w nim aktualnego stanu liczników, ponieważ pozwoli rozliczyć poprzedniego właściciela z mediów. W przypadku wynajmu bardzo ważne jest wypisanie kompletnego wyposażenia wraz z jego stanem. To zabezpieczy interesy właściciela na wypadek późniejszej kontroli mieszkania. Może się okazać, że sprzęt ulegnie zniszczeniu, albo zostanie ukradziony.
Co powinno znaleźć się w protokole zdawczo-odbiorczym?
W protokole zdawczo-odbiorczym powinny znaleźć się:
- dane obu stron transakcji (imię i nazwisko, ewentualnie numer dokumentu potwierdzającego tożsamość lub pesel),
- dokładną datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
- informacje, jakiego lokalu dotyczy dokument,
- informacje na temat podpisanej wcześniej umowy lub aktu notarialnego,
- liczbę przekazanych kompletów kluczy, pilotów do bram i kart wejściowych,
- czytelne podpisy obu stron,
- opis stanu technicznego lokalu, wraz z opisem sprzętów,
- stan liczników: prądu, gazu, wody ciepłej i zimnej oraz ciepła
i wszystkie inne kwestie, które właściciel lub kupujący czy najemca uznają za istotne. Oprócz tego można dołączyć dokumentację fotograficzną.
Prawo nieruchomości kancelaria